Samal ajal kui väikesed korterid kaovad Rakveres nagu soojad saiad, on maakonnas omajagu vägagi põnevaid hooneid, millele on paraku keerulisem ostjat leida.
Kinnisvarabüroo Uus Maa maakleri Margus Punase sõnul on ärikinnisvara müügipakkumisi Lääne-Virumaal vähe ja tehinguid tehakse samuti vähe.
“Kui üldse müügi puhul huvist rääkida, siis kesklinna väiksemad äripinnad oleks need, mis ilmselt leiaks ostjaid,” rääkis Margus Punane. Äripindu ei kiputa naljalt ostma, pigem soovitakse neid üürida. Üüriturul on pakkumisi ja ka tehinguid hulga rohkem kui ostu-müügi vallas. Nõudlus üüripindade järele ja pakkumine on Rakveres üsna seinast seina.
“Siin on ka tehinguid väga erinevaid. Küll üüritakse väiksemaid kontoripindu hinnavahemikus 3–10 eurot ruutmeeter olenevalt asukohast ja suuremaid lao-, tootmis-, kaubanduspindu äärelinnas, kus hind jääb vahemikku 2–4 eurot ruutmeeter,” rääkis Margus Punane.
Rakverest väljas on pilt veelgi nukram. “Aktiivsest turust rääkida ei saa. Pigem ollakse kimpus vanade ärihoonete ja lautadega, mis ei leia kasutust,” sõnas Margus Punane.
Peep Sooman Pindi kinnisvarast sõnas, et eelkõige saab Lääne-Virumaa ärikinnisvara puhul rääkida Rakverest ning ka siis pigem üüriturust. Ostu-müügitehinguid tehakse aastas keskmiselt paar tükki.
Kõige paremini lähevad kaubaks Keskväljaku ümber asuvad hooned ning pinnad suurtes kaubanduskeskustes. “Keskväljak toimib lihtsalt ühtse tervikuna: seal on Targa Maja konverentsikeskus, kuhu saab külalisi kutsuda, seal on büroohooned, seal saab süüa,” loetles Peep Sooman paiga plusse.
Ettevõte, kes seal tegutseb, on vaieldamatult kohal ja nähtav – see korvab krõbedama üürihinna.
“Nii kui lähed Keskväljakult 200 meetrit kõrvaltänavasse, objekti moraalne väärtus kohe langeb,” ütles Peep Sooman.
Tema sõnul on Rakveres tõesti ühte tüüpi äripindade defitsiit: puudus on heas korras ning suure aknafrondiga esimese korruse ruumidest. Selliseid vajavad näiteks nii kinnisvarabürood kui ka toitlustajad. “Nii kui need turule tulevad, on need ka kohe läinud,” lausus Peep Sooman.
Kui kellelgi on vaba raha ja hea idee, siis on praegu sobilik aeg soetada omale tõeliselt värvika ajalooga objekte. Nii pakutakse Kadrinas müüa hoonet, mis vajab küll kõpitsemist, kuid see-eest asub ligi 3000ruutmeetrine krunt peaaegu Loobu jõe kaldal. Ning hind on samuti hea – napilt 45 000 eurot. Tegu on eestiaegse ehitisega: 1919. aastal avas seal uksed tärklise- ja siirupivabrik.
Uuemast ajast on pärit Tamsalus asuv pagaritöökoja hoone, kus on olemas külmkambrid ja spetsiaalsed ruumid. Raudtee lähedal asuv 60 000 eurot maksev kompleks vajab tõenäoliselt omajagu kohendamist.
Näpi lähedal Aluvere külas müüb puitmööblit valmistav ettevõte 560 000 euroga töötavat saeveskit. Ostja saab enda kätte saeveski ühes masinatega ja boonusena kõik kliendid. Omaniku sõnul on müügi põhjuseks pensionile minek.
“Aga enne ei lähe ma kuhugi, kui see müüdud pole,” ütles Erik Mägi. Tema sõnul on tegu ettevõttega, mis ka tõepoolest kasumit toodab ning millel kliente jätkub. Nii on Aluverest pärit mööbel läinud Nukuteatrisse ning Hollandi ja Taani elamistesse.
Kuigi Lääne-Virumaa looduse ilu meelitab siiakanti üksjagu loodusturiste ning eksootikat otsivaid välismaalasi, on toitlustusasutustel väikestes kohtades üsna keeruline püsima jääda.
Kinnisvaraportaalis oli eelmise nädala seisuga müügis tosinkond kõrtsi-restorani. Näiteks Liiva kõrtsist-puhkekeskusest soovib omanik saada veidi alla 300 000 euro. Kadrinas pakutakse kohvikut-kauplust. Veerand miljoniga saab kätte Rutja puhkekeskuse. Mitu söögikohta on müügis Võsul.
Ajalooga hooned
Ärikinnisvara sildi all pakutakse Lääne-Virumaal palju huvitavaid, väärika ajalooga hooneid. Üks kauneimaid on näiteks Liigvalla mõis Rakke vallas, mis on peale korralikku renoveerimist võimalik võtta kasutuse majutusasutuse ja restoranina.
Et tegu on 18. sajandist pärineva imeilusa barokkhoonega, tuleb ostjal olla valmis selleks, et renoveerimistööde iga samm ka muinsuskaitsega kooskõlastada. Mõisa eest küsitakse pool miljonit eurot.
Roelas müüakse 30 000 euroga endist viinakööki, mis uuemal ajal kogunud kuulsust Särtsu baarina.
Pisike nelinurkne kivist hoone on hästi hoitud ning müüja ütleb, et meetripaksuste kiviseinte puhul on hea see, et “nii kui suitsu ette paned, on tuba soe”.
Saun, vana veski ja kinnimaja
Ka Rakveres on müügil mitu põnevat objekti. Näiteks saab 225 000 euroga kätte raudtee ääres asuva vana õli-kütusepargi.
Ärikinnisvara nime all saab kätte Rakvere kesklinnas asuva laguneva veski. 1820. aastal valminud hoone ostja peab arvestama muinuskaitse eritingimusega ja välja käima 39 000 eurot. Kinnisvaramaakler Nele Aarti sõnul on võimalik praeguse kooskõlastatud projekti järgi teha Võidu tänava poole veskiga sobiv ühekorruseline hoone.
“Tõenäoliselt sobiks sinna kõige paremini väike käsitööpood,” ütles Nele Aart ja avaldas lootust, et keegi tuleb ja teeb sinna midagi vahvat. Suvel pandi kuulutus üles, aga senimaani pole veski vastu huvi tuntud.
Tallinna tänava lähedal saab soetada võimsa arhitektuuriga endise klubi – avaliku sauna, samuti 19 toaga hotellikompleksi ja remonditöökoja. Nii klubi kui ka hotell on müügis 199 000 euroga.
Ekstreemsusi otsival arendajal on põhjust vaadata Rakvere kesklinna poole, kus ootavad kortermajadeks muutmist endised politseihooned. Pargi kõrval asuvad vanad majad saab kätte üsnagi soodsalt – 350 000 euroga –, kuid tõenäoliselt peab arvestama päris suure väljaminekuga, et need korda teha.
Maakleri sõnul on majad müügis olnud alles paar kuud ja ostjat pole sellisele suurele objektile kerge leida. Kel aga vaba raha, võib neisse teha lausa 21 korterit.
Sellekohane projekt on maakleri sõnul praegu koostamisel. Arvestades Rakvere korteripuudust, oleks tegu investeeringuga tulevikku. Boonusena tulevad kaasa keldris asuvad vangikongid, kus on alles omajagu originaaldetaile.
Müügis on mitu farmi
Madalad põllumajandustoodangu hinnad ja seakatk on tekitanud olukorra, kus müügis on päris mitu farmikompleksi.
Väike-Maarja vallas müüakse 330 000 euroga Kiltsi sigalat, Tapa vallas pakutakse Jäneda hobukasvanduse kinnistut 65 000 euro eest. Roelas müüakse aga endist tibulat 56 000 euroga.
Kui Ebaveres tuleb maksta korraliku suure lüpsifarmi eest 590 000 eurot, siis Väike-Maarjas Müürikul saab endise noorkarjalauda hoone kätte 30 000 euroga. Kadrina vallas peab ostja endise Kadapiku seafarmi eest välja käima 140 000 eurot.