KONFLIKT. Portaal kv.ee kavatseb muuta senist hinnapoliitikat ja kehtestada iga maakleri pealt kuutasu, mis nörritab suuri kinnisvarafirmasid.
Eesti suurim kinnisvaraportaal kv.ee on nõuks võtnud muuta süsteemi, kuidas suured kinnisvarafirmad portaalis kuulutada saavad. Kinnisvaraettevõtted ei ole sellega sugugi nõus.
Pindi Kinnisvara suurkliendi osakonna juhi Peep Soomani sõnul saeb portaal oksa, millel ise istub. «Minu asi ei ole õpetada teisi äri tegema, aga selge on see, et kv.ee lõikab endale näppu. Tean mitut kinnisvarabürood, kes on päevapealt valmis ennast kv.ee-st välja lülitama, kui portaal hakkab selliseid hinnatõstmisnõkse tegema,» rääkis Sooman. Tema sõnul ei ole see esimene kord, kui portaal on üritanud hinnapoliitikat muuta.
Portaali juht Tarvo Teslon sõnas, et praegu maksavad kümne ja saja maakleriga ettevõtted võrdset kuustasu, kusjuures kuulutuste arv on piiramata. Nii oli suurematel firmadel portaalis kuulutamine palju soodsam. Kavas on aga kehtestada kuutasu iga maakleri kohta, kellest igaüks võib portaali riputada ainult 50 kuulutust.
Eesti kinnisvaramaaklerite koja juhatuse esimehe Ardo Lepa sõnul on see igiammune vaidlus, kas hulgiostja peaks saama odavamalt või mitte. «Kindlasti mõjutab see üksikettevõtjast maaklerit, aga üksi tegutsevatel maakleritel on piirangud kogu aeg peal olnud. Seega jääksin siin pigem neutraalseks,» arvas Lepp
Tesloni sõnul on pikka aega kinnisvaraportaalides olnud probleemiks nn sarikuulutajad, kes panevad sama müügiobjekti kohta üles mitu kuulutust, et saada teiste ees eelis. «Tavaliselt on tegemist maakleritega, kes oma kehva või keskpärast tulemust teiste arvel parandada soovivad,» rääkis ta. Kinnisvaraotsija on aga vanade ja korduvate kuulutuste tõttu portaali peale pahane.
Tesloni sõnul on probleemile tähelepanu juhtinud nii Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda kui ka soliidsed kinnisvarafirmad, kes seesugust tegevust taunivad.
«Kuulutuste limiidid on seatud niimoodi, et probleem tekib ainult nendel, kes topeltkuulutusi lisavad ja teadlikult vanu kuulutusi üleval hoiavad,» märkis Teslon, kelle hinnangul on kinnisvaraportaalides 20–30 protsenti ebakvaliteetseid kuulutusi.
Lepp märkis aga, et ei saa nende väidetega nõustada ning maakleril ei ole mingit põhjust vanu kuulutusi portaalis hoida. «Ma väga kahtlen selles. Mis peaks olema selle põhjus? Pigem võib olla tegemist erandjuhtudega.»
Portaal kv.ee saatis kinnisvarafirmadele ka kirja, kus teatas muudatusest. Postimehega asja arutades jäi liit aga napisõnaliseks. «Eesti Kinnisvarafirmade Liit on kuulnud võimalikust hindade korrigeerimise kavatsusest ja pöördunud seetõttu otse kv.ee poole. Seni meil mingit vastust ei ole, mistõttu ei ole ka midagi kommenteerida,» nentis liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel.
Soomani sõnul aga peletab portaal nii kõige suuremad kliendi lihtsalt minema ja kaotab nõnda ka turuosa. «Kui ta oma kümne kõige suurema kliendiga tülli läheb, ei ole see minu meelest väga nutikas äritegemise moodus,» arvas ta.
Soomani sõnul on kinnisvarafirmadel plaanis luua endale kas paralleelne kuulutustekeskkond või minna mõnda teise portaali, kui kv.ee järele ei anna. «Praegu on kv.ee-s umbes 40 000 pakkumist; kui kümme suuremat kinnisvarafirmat ära lähevad, siis pakkumiste arv langeb 25 000 võrra. Sellest võidab ainult City24,» arvas ta.
«Tegelikult on portaale veel, kes ainult ootavad, et kv.ee ühe suuremana teeks sellise vääratuse. See oleks ainult vesi nende veskile,» lisas Sooman.
City24 juhataja Karin Noppel-Kokerov möönis, et seni on partneritega koostöös alati leitud sobivad lahendused. «Tõepoolest, sellist hinnastamise mudelit, kus kasutustasu makstakse ainult esimese kümne kasutajakonto eest ja täiendavad kontod on tasuta, on rakendatud juba eelmisest sajandist. Selle aja jooksul on toimunud palju muutusi nii kinnisvarasektoris, tehnoloogias kui ka meedias,» tõdes ta samas.
KOMMENTAAR
Ott Heidmets
Kinnisvara24 tegevjuht
Kuna hinnanguliselt 80 protsenti Eestis üleval olevatest kuulutustest tuleb portaalidesse kolmandatest allikatest (CRMi andmebaasidest), siis on nende kvaliteet igal pool sarnane. Probleeme esineb ka Kinnisvara24.ee-s, kuid oleme lähenenud murekohale lahenduse leidmisele teisiti.
Meie kogemusel on siin tõhusaim vahend koostöö maaklerfirmadega, kes ise võitlevad samuti ebaadekvaatsete kuulutuste vastu, mis ühel või teisel põhjusel aeg-ajalt internetikeskkondadesse satuvad.
Meie lähtume põhimõttest, et kliendi loodud sisu avaldamise eest raha võtta ei ole praeguses internetiäris enam konkurentsivõimeline mudel. Juba ammu ei maksa internetis enam konto ja kuulutus, vaid klikk ja «laik». Kõige lihtsama infovahetuse omahind on tänapäeval sisuliselt olematu ning selle eest raha küsida on eilne päev.