11 Eesti suuremat kinnisvarabürood otsustasid oma kuulutused portaalist kv.ee eemaldada. Mis viis sellise sammuni ja mis saab edasi?
Märtsi viimasel päeval said kokku 11 Eesti suurema kinnisvarafirma juhtkujud. Konkurentidel oli ühine mure. Pikki aastaid nende kuulutusi avaldanud Eesti Meediale kuuluv portaal kv.ee otsustas ootamatult hindu tõsta kuni 400%. Mida suurem firma, seda valusam on hinnatõus. Pindi Kinnisvara, Uue Maa, Arco Vara, 1Partneri, LVM-i ja teiste kinnisvaraturu suuremate tegijate juhid jõudsid ligi kahe tunniga kokkuleppeni, mille üks osa oli, et 1999. aastal tegevust alustanud kv.ee-st tuleb lahkuda. Seni Eesti suurima kinnisvaraportaali tiitlit kandnud portaalist kaduski 1. aprillil üle 10 000 kuulutuse. Portaali juht arvab, et küll nad tagasi tulevad, kuid kinnisvarafirmadel mõlguvad mõttes muud plaanid.
Eestis on pikki aastaid käinud kahe suure kinnisvaraportaali vaheline heitlus. Portaalid kv.ee ja city24.ee on seni turul domineerinud ning mõlemal oli enne 1. aprilli üleval üle 30 000 kuulutuse. Turu kolmas tegija on veidi üle 20 000 aktiivse müügi- ja üürikuulutusega kinnisvara24.ee. Laupäeval olukord muutus.
Saatuslik kiri
Ligi kuu aega tagasi said Eesti kinnisvarabürood kv.ee tegijatelt kirja. Jutt käis hinnatõusust ja arvutus näitas, et suurematele büroodele on see üle 400%.
„See on täiesti vääritu tegu. Kujutage ette, et bensiin maksis eile 1,2 eurot, aga täna hommikul 4,8 eurot. See on sürrealistlik, ei ole loogikaga kooskõlas,” oli LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing pahane. Viimastel aastatel on kv.ee korduvalt hinnatõusu jutuga välja tulnud, aga seni on kokkuleppele jõutud. Nüüd aga tuli Saksingu sõnul 1990-ndate stiilis kiri, kus öeldi otse: te kas olete sellise hinnatõusuga nõus või kaote portaalist. Kinnisvarabüroode juhid hakkasid üksteisele helistama ja muret kurtma.
„Usaldus portaali vastu on kadunud. Ma ei näe enam koostööks kohta. Nad ei ole turul ainuke,” ütles Saksing.
Arco Vara juht Tarmo Sild ütles reedeses pressiteates, et suhtumine, kus oluline on suurem turuosa ja kasum, mitte pakutava teenuse kvaliteet, ei ole jätkusuutlik. Selline pidev ja hiiliv hinnatõus viis nad lahkumisotsuseni. Arco Vara aga läks sõjas veel kaugemale. Nad otsustasid lahkuda ka Eesti Meedia hallatavalt leheküljelt soov.ee. Nii mõnedki teised kaaluvad sama sammu.
Üks lahkujaid oli ka Pindi Kinnisvara. Firma müügipartner Peep Sooman ütles, et nad annavad alanud nädalal teada, kuhu nad oma 15 000 pakkumist üles panevad.
„Lahkujad on kõige suurema mahuga ettevõtted ehk need, keda hinnatõus kõige enam puudutab. Ei ole meie asi õpetada kedagi äri ajama,” viitas Sooman kv.ee mõtlematule käitumisele.
Usaldus on kadunud
Firmade juhid on vihased ka seetõttu, et hinnatõusu taga ei ole loogilisi põhjuseid. Ingmar Saksing tõi esile, et neile saadetud kirjas väitis kv.ee, et nende soov on kinnisvaraturgu korrastada. „Ju nad peavad seal end seadusandjaks ja võtavad riigi funktsioone üle. Nad ütlesid, et palju on topelt kuulutusi. Ole hea ja räägi siis probleemist! Leiame lahendusi. Ma ei ütle, et probleemi ei eksisteeri, aga ma ei usu, et see on väga suur,” ütles Saksing.
Saksing lisas, et kv.ee tegijad on üritanud neile telefoni teel hiljem igasuguseid variante pakkuda, aga usaldus on kadunud. Eriti hämmastas teda see, et hinnatõus võeti jutuks märtsikuus, kui kinnisvarafirmade turunduskulud on juba ammu lukus.
„Ma ei saa maakleritasu neli korda suurendada. Kahtlemata on kv.ee olnud oluline kanal, aga kinnisvaraturule ei tähenda see midagi, et nad väiksemaks jäävad. Meil on ka muud kanalid, kust kliente leiame,” ütles Saksing.
Portaali kv.ee juhataja Tarvo Teslon ütles reedel, et portaalist lahkub umbes kaheksa kinnisvarafirmat. Ta selgitas, et portaal ühtlustas hindu. Praegu on kv.ee ärimudel selline, et iga maaklerikonto pealt võetakse tasu. See kehtis kuni kümnenda maaklerini, sealt edasi tasu ei võetud.
„Me lõpetasime selle tasuta teenuse ära. Kümne maakleriga ettevõte maksis sama palju kui saja maakleriga firma. Sellise ebavõrdsuse tahtsime ära lõpetada,” selgitas Teslon.
Teslon tõdes, et lahkujad on just suuremad firmad, aga ta loodab nad tagasi meelitada, sest muidu kaotavad nii kliendid kui ka maaklerid. Maaklerite huvi on Tesloni hinnangul selgelt see, et kuulutus oleks kv.ee portaalis leitav. Nad on seda ka klientidele lubanud. Seetõttu arvabki ta, et mõne kuu pärast on kuulutused kv.ee-s tagasi.
„Nad ei saa kliente petta. Maaklerid on tavaliselt osaühingud, kes on seotud firmadega. Kindlasti juhtub see, et maaklerid tulevad ikka meile. Nad kas lõpetavad lahkunud firmadega lepingud või teevad mingid muud kokkulepped,” arvas Teslon. „Muidugi ei taha me, et nad ära läheksid. Suured firmad tegid propagandat ja hirmutasid ära ka väiksemad. Nüüd on näha, et väiksemad on aru saanud, et hinnatõus ei olegi nii hull,” ütles Teslon.
Kas uus tegija tulekul?
Ärilehe andmetel on suured kinnisvarafirmad kokku leppinud, et viivad oma kuulutused teise keskkonda. Suure tõenäosusega luuakse selleks kas päris uus portaal või ostetakse mõni olemasolev. Kuluaarides räägitakse, et see võib tähendada, et kv.ee langeb portaalide arvestuses kolmandaks või neljandaks tegijaks. Portaali võib alles jääda ainult 20 000 kuulutust või isegi vähem. 2. aprilli seisuga oli kv.ee-s veidi alla 21 000 kuulutuse.
Üks kinnisvaraasjatundja kommenteeris, et kv.ee-l läheb lähikuudel raskeks, sest kõva tööd hakkab kindlasti tegema ka city24.ee. Maaklerite lahkumist ja omavoli kinnisvarafirmad ei karda, sest uue tegija turule tulek lööb kaardid sassi. Lähikuud näitavad, kas kv.ee hinnatõus oli õigustatud ja suurfirmad naasevad või tulistasid nad sellega endale kuuli pähe.
Huvitav on seegi, et esikohale tõusnud city24.ee omanik on Ilmar Kompus, kellel on selge seos Eesti Meedia omaniku Margus Linnamäega. Juba ammu on räägitud, et tegelikult kontrollib Linnamäe ka city24.ee tegemisi. Niisiis tegi ärimehe üks portaal teisele justkui kingituse.
– ÄÄREJUTT –
Naljapäeval muutus kv.ee olukord kurvaks
Pärast seda, kui 1. aprillil kadus portaalist kv.ee üle 10 000 kuulutuse, ei saa portaal end enam pidada suurimaks kinnisvarakuulutuste keskkonnaks. Aprilli alguse seisuga on esikohal city24.ee, kus on ainsana üle 30 000 kuulutuse. Teisel kohal on kv.ee, aga väga napi edumaaga, sest kinnisvara24.ee hingab neile oma veidi üle 20 000 kuulutusega kuklasse. Kohe nende taga on soov.ee 19 900 kuulutusega. Ka see portaal kuulub Eesti Meediale. Järgnevad reales.ee 15 700 kuulutusega ja kuldnebors.ee 15 400 kuulutusega.