Tallinnas on enam kui 3000 eurose keskmise ruutmeetri hinnaga 28 uusarendusprojekti, kus on ühtekokku 461 vaba korterit.
Vaid aasta tagasi oli selliseid projekte 15 kokku 283 korteriga.
Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et põhjused on nii ajaloolised kui majanduslikud.
„Ajalooliseks põhjuseks on asjaolu, et veel mõni aasta tagasi olid kesklinna arendatud korterid väga likviidsed, sest üle poole tehingute mahust andsid Vene Föderatsiooni ja Soome Vabariigi päritolu investorid, kellele olid majandussurutisest räsitud Eesti kinnisvarahinnad investeeringuna äärmiselt atraktiivsed,“ selgitas ta. „Paraku sai nii Soomes kui Venemaal pidu läbi ning nüüd tuleb ostjaid leida peamiselt kohaliku elanikkonna seast,“ lisas Sooman.
„Majanduslikud põhjused peituvad kõrgetes marginaalides. Kui äärelinnade arendusprojektide puhul on tihtipeale investeeringu netomarginaal (ROI) 10-20%, siis Kesklinnas võib see küündida ka 50%-ni, vahel harva ka veelgi kõrgemaks ning suurem kasum peibutab hoolimata karmist konkurentsist,“ ütles ta.
„Paraku pole ülikalliste südalinna korterite ehitamine enam kiire raha teenimise koht ning pilk tasuks pöörata piirkondadesse, kus ka kohaliku perekonna rahakott uue korteri hinnale vastu peab,“ lisas Sooman.
Kokku on Pindi Kinnisvara igakuise uusarenduste monitooringu kohaselt Tallinnas ja Harjumaal 118 kortermaja arendusprojekti, kus on pakkumises 2535 uut korterit keskmise hinnaga 2544 €/m².