Isegi praegusel keerulisel ajal on kinnisvaraga kauplemine veidi hoogu kogunud ja turule on juurde tulnud nii põnevaid objekte kui paksu rahakotiga ostjaid. Igal aastal räägitakse ühte ja sama – et kevadel ärkab kinnisvaraturg varjusurmast. Kuid miks see nii tegelikult on, kirjutab Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
„Alustuseks ei saa me üle ega ümber sellest, et ka inimesed on loomariigi esindajad ning seal on kevadine pesapunumise aeg DNA-sse kodeeritud. Olgu me nii targad või rumalad loomad kui tahes, looduse kutsest ei saa ka inimesed üle ega ümber ning kui lumi sulab, päike paistma hakkab ja lilled nina mullast välja pistavad, hakkab kehas pulbitsema soov uue kodu järgi.
Iseäranis hästi tuntav on kevadine oma pesa punumise soov rusuva talveaja üle elanud üürnike ja äsja ühist elu alustavate noorte hulgas. Ehkki uusaastasaluut tähistab vana minekut ja uue tulekut, siis tegelikult sümboliseerib kevad kõige uue algust märksa rohkem, kui paarkümmend sekundit vältav talvine ilutulestik ja selle taustal joodud pokaal šampanjat koos katteta uusaastalubaduste andmisega,“ selgitas Sooman.
„Teiseks on kevadel valget aega rohkem ning nagu põrsast ei osteta kotis, ei osteta kinnisvara lumetormis ega pilkases pimeduses. Inimestele meeldib liikuda valges ning kevade tulekuga on töövälisel ajal rohkem valget aega kinnisvaraobjektidega tutvumiseks,“ sõnas ta.
„Olgu DNA kutse kuitahes tugev ja õues kasvõi polaarpäev, aga kui väljas on külm, siis inimesed õue ei kipu. Kevad toob kaasa mõnusad plusskraadid ja kinnisvaraobjektidega tutvumine on meeldiv moodus toast välja saada ning värsket õhku hingata ilma, et kasukas seljas ja karvamüts peas peaks olema,“ tõi Sooman välja kolmanda põhjuse.
„Neljas ja väga oluline faktor on tärkav loodus. Roheline mõjub rahustavalt, sama ei saa aga öelda musta pori ja läga kohta, mis meie kliimas pool aastat domineerib. Pungas puud ja värvilised lilled loovad esteetikat ning muudavad kinnisvara atraktiivsemaks, värskemaks, ihaldusväärsemaks. Efekt on sarnane sellele, miks paljudes toidupoodides algab kaubavalik puuviljaletiga – et rõhutada müüdavate asjade värskust,“ näitlikustas Sooman.
„Kõikide eelnevate põhjuste taustal tuleb ka kevadel pakkumisi juurde, kuna varaomanikud saavad pikema päevavalguse ja soojemate ilmadega teha rohkem parendustöid ja lisada iluelemente – ehk talvega määrduma kippunud kaup muudetakse taas värskeks ja paisatakse turule. Seega viiendaks põhjuseks ongi suurem valik, sest lörtsisel novembripäeval ei kipu keegi oma kaupa pakkuma, kui tal sellega just tuli takus pole,“ lausus Sooman.
„Kõik eelnev ei tähenda veel, et osta tuleks tingimata kevadel, sest siis on ka hinnad veidi kõrgemad. Lisaks sellele pole eelkõige eramute, aga ka vanemate korterite soojapidavuse hindamiseks parimat aega kui krõbe talv, samas jällegi pinnase niiskustasemest saab kõige paremini aimu kevadistel sulaperioodidel, taimestik annab endast kõige paremini aga märku siis, kui õues on juba suur soe,“ lisas ta.